Til kommunen hører også øyene i Oslofjorden mellom Lysakerelva og Sandvikselva. Det er i alt 70 øyer, og fire av dem er bebodde.

Innbyggertallet er høyt, men Bærum ligger langt ned på listen når det gjelder størrelse, med sitt område på 192 kvadratkilometer.

Industri er det blitt mindre av med årene, mens konsulent- og rådgivningstjenestene har økt. Teknikk, ingeniørkunst og oljeindustri har hovedkontorer i Bærum. Det er store bedrifter som Kværner Engineering, Det Norske Veritas, Tandberg Data og rederier som Wilh. Wilhelmsen.

Totalt jordbruksareal i Bærum er derimot ikke mye å skryte av; 17 kvadratkilometer. Men hagebruk, særlig fruktdyrking og blomsterdyrking i veksthus, er det relativt mye av. Store gårdsbruk er Øverland og Bærums Verks jord- og skogeiendommer, som tilhører selskapet Løvenskiold-Vækerø. Rundt 20 gårdsbruk i Bærum driver husdyrhold.

Bærums Verk, jernverket, var en stor og viktig bedrift i mange århundrer. Verket ble startet i 1624, og er en av de eldste bedriftene i landet.

Det gamle vertshuset på Bærums Verk er fra ca. 1640. Brukes i dag som restaurant. Foto: T. Bjornstad. Wikimedia Commons.