Mat og drikke
Rotter spiser så godt som hva som helst. De liker frisk og sunn mat, som helkorn, brun ris, grønnsaker, hvete, bygg, havre, hirse, grovbrød og noe dyreprotein.
Valpemat med høyt proteininnhold er et nyttig tilskudd for å gjøre unge rotter store og sterke (til de er 10-12 uker gamle). Senere er normalt tørrfôr til hunder bra som variasjon i dietten.
Ideelt sett bør en voksen rotte få litt korn, noen grønnsaker og litt prote-in (magert kjøtt eller hundemat) hver dag. Du kan spe på med en bolle «gnagermiks» som snacks. De liker også proteinet i hundekjeks inni-mellom.
Følgende mat kan brukes som godbiter eller erstatninger for den vanlige dietten: frukt (epler, kirsebær, druer, bananer, osv.), grønnsaker (brok-koli, poteter, erter, gulrøtter osv.), kokt lever, nyre eller annet kjøtt med lavt fettinnhold, kokte bein, kokte belgfrukter, kokt soyaprotein, frisk yoghurt, fullkornpasta og grovbrød, brun ris, usøtet frokostblanding og av og til en trankapsel eller litt hvitløksolje.