tok henne og begynte en dans med henne; det holdt han på med til hun lå og gispet, og da det kom folk på låven om morgenen, var hun mere død enn levende. Men så lenge som han dan-set, sang han» – her overtok jomfru Lise nissens parti og sang i hallingtakt:

«Å du har iti opp grauten for Tomten du, å du skal få danse med Tomten du! Å har du iti opp grauten for Tomten du, så skal du få danse med Tomten du!»

Jeg hjalp til med å trampe takten med begge føttene, mens barna støyet og jublende tumlet seg mellom hverandre på gulvet.

«Jeg tror dere setter stuen på taket med det samme, barn. Dere støyer så det verker i hodet på meg,» sa gamle mor Skau. «Vær nå rolige litt, så skal jeg fortelle dere noen historier.»

Det ble stille i stuen, og madammen tok til orde.

«Folk de forteller nå så meget om nisser og hulder og slikt, men jeg tror ikke stort av det. Jeg har hverken sett den ene eller den andre av dem – jeg har nå ikke vært vidt i mitt liv heller –