Tordenskiold fra Trondheim

For hundre år siden fikk de fleste barn høre historien om Tordenskiold. En mann med sort, storsnutet hatt som står og speider i baugen sitt skip, med sverdet hevet til kamp. Litt som kaptein Sabeltann!

Men Tordenskiold var en virkelig person. Han het Peter Jansen Wessel, og ble født i Trondheim i 1690. Han var en krigshelt og en hersker havet modig og farlig.I den dansk-norske krigen gjorde han tjeneste i orlogsflåten. En orlogsflåte er en samling av alle krigsfartøyer i landet.

Han er særlig berømt for slaget ved Dynekilen i 1716. Dette året ble han adlet, og det var som adelsmann han tok navnet Tordenskiold. Han døde bare 30 år gammel, i Tyskland, etter et eventyrlig liv. Flere gater og plasser er oppkalt etter Tordenskiold.

kjenner du Trøndelag litt bedre, kanskje du har lyst til å besøke dette spennende og

vakre fylket en dag? God tur!

Tordenskioldstatuen

i Trondheim.