Overklassegutt

Winston Leonard Spencer-Churchill ble født den 30. November 1874, i Blenheim Palace, som ligger i Oxfordshire. Moren hans var amerikansk og het Jennie Churchill, hans far var Lord Randolph Churchill som var politiker og minister i den britiske regjeringen. De var kjent som Lord og Lady Churchill. Winston hadde også en yngre bror ved navn Jack som ble født i 1880. De fleste barndomsårene hans ble tilbrakt sammen med barnepiken Elizabeth Everest, kalt ‘Woomany ‘, som han hadde et nært forhold til.

I 7-årsalderen begynte han internatskole, noe han mislikte sterkt. Skoleårene var preget av dårlig oppførsel og svake karakterer. Han bestod vidt eksamen for å komme inn prestisjefylte Harrow School i 1888.

Det var Harrow han ut-viklet sine interesser og utmer-ket seg i historie, og han skrev dikt og innlegg til skoleavisen. Men han var også kjent for å komme for sent til timene og nektet å levere oppgaver i klassiske fag som gresk og lat-in. Ettersom faren hans ønsket at Winston skulle verve seg i militæret, søkte han seg til Sandhurst mil-itærakademi. tredje forsøk kom han inn Sandhurst med et nødskrik og landet åpenbart rett hylle. Karakterene ble bedre og etter to år kunne han ut av skolen som en av de beste i sin klasse. Til sin fars ir-