hovedstasjon, eller en såkalt vertskapsmaskin eller en ”host”, noe som igjen gjør systemet mer sårbart for feil og trafikkaos. Hvis en feil oppstod hos en host, kunne dette store konsekvenser for maskinene som var koplet opp mot denne.

Vertsmaskinen blir til nett

I starten fantes det 50 knutepunkt for internett. Disse ble kalt ”noder”. I 1973 ble Norge koblet opp mot et slikt punkt. Forsvarets forskningsinstitutt var de første som hadde tilgang til teknologien.

I 1975 var 200 vertsfamilier koplet opp til Arpanet. Men interessen økte. Spesielt studenter og universitet ønsket seg tilgang til nettverket. Dette satte høyere krav til teknikken og førte til at forskningen måtte fart seg. Forsøket med Arpanet ble ansett som et laboratorium og en slags test om denne metoden for kommunikasjon kunne være nyttig. I 1983 er teknikken kommet langt at det er tide å bytte ut Arpanet med nyere internett-teknologi.

Oppfinnelsen ble basert tre grunnpilarer:

Image result for arpnet