Datamaskinens sanne far?

Alan Turing ble født i 1912, og har kanskje den mest tragiske historien av alle som var med å gjøre datamaskiner til det de er i dag. Turing var en britisk matematiker, og han var med å gjøre datavitenskap til et eget fag.

Turing var et intelligent barn. Han lærte seg selv å lese tre uker og var allerede tidlig i livet glad i matematikk og tall. Da han gikk Sherborne offentlige skole, ville læreren hans at han skulle bli flink i klassiske fag som gammelgresk og latin, men Turing ville mye heller studere vitenskap og matematikk. Ikke overraskende strøk Turing i disse klassiske fagene flere ganger, og måtte derfor begynne Kings College i stedet for universitetet i Cambridge.

Dette viste seg å være bra for Turing, for der kunne han følge drømmen sin og studere matematikk og vitenskap, sammen med forskere som var veldig flinke, som for eksempel David Hilbert og Kurt Gödel. Turing tenkte seg frem til en datamaskin som kunne løse enhver matteoppgave, og skrev ned hvordan den kunne fungere rent matematisk. Denne teoretiske maskinen ble kalt turingmaskinen, og ble en oppskrift hvordan man kunne lage en datamaskin.

Turing fikk doktorgraden sin i 1938, og trakk seg tilbake for å jobbe i skjul under andre verdenskrig. Turing jobbet som kodeknekker for militæret, der han fant ut av kodene som nazistene brukte for å skjule det de snakket sammen med hverandre om. Han laget en datamaskin ved navn Colossus, som kunne «dekode» meldingene til nazistene, slik at det ble tydelig hva de planla.