Darwin betraktet og vurderte sin teori frem og tilbake i lang tid før han publiserte den, og strevde med å forstå og tro på det han selv hadde funnet ut av.
Charles Darwin ble født 12. februar 1809 i Shrewsbury i England. Han var den femte av seks barn, født av velstående og innflytelsesrike foreldre og besteforeldre. En av Darwins bestefedre het Josiah Wedgewood og var mannen bak det berømte keramikkfirmaet Wedgewood. Han sto også bak en antislaveri-kampanje i en tid hvor slaveri var et vanskelig tema.
Hans andre bestefar, Erasmus Darwin var lege og hadde skrevet «Zoonomia» som diskuterte idéen om en art kunne «forvandles» til, eller begynne å bli lik en annen art.
Begge hans bestefedre var fri-tenkere, og det er derfor ingen overraskelse at Charles Darwin vokste opp i en rimelig åpen og fri familie. Selv om Darwin-familien var kristne, var de alltid åpne for nye ideer.
Veien til forskning
Som sin far og hans far før ham igjen, reiste Darwin nordover for å studere medisin ved universitetet i Edinburgh. Darwin var ikke et naturtalent innen legeyrket. På denne tiden fantes det ikke bedøvelse og narkose, og han fant ut han at han ikke hadde «mage» til å drive med kirurgi. Selv om medisinstudiet ikke