Menneskehetens fødested
Den rådende vitenskapelige teorien er at Afrika en gang i tiden var en del av et superkontinent sammen med resten av jordens landmasse kalt Pangaea.
Mens Asia og Sør-Amerika skilte seg fra Afrika en gang i den sene krittiden for rundt 80 millioner år siden, så har det afrikanske kontinentet holdt seg relativt stabilt og ikke beveget seg mye siden.
Geologer mener at den store øya Madagaskar delte seg fra det afrikanske kontinentet for rundt 160 millioner år siden.
De fleste forskere mener at både menneskene og de andre hominidene opprinnelig oppstod i det sentrale Øst-Afrika. De eldste restene etter Homo sapiens – det moderne mennesket – ble funnet i Etiopia, og man antar at disse restene er rundt 200 000 år gamle. Vitenskapsmannen Charles Darwin var den første til å foreslå at menneskets forfedre kunne ha kommet fra Afrika.
I 1974 ble skjelettet til «Lucy» oppdaget i Hadar, Etiopia. «Lucy» var en hominid som levde for omtrent 3.2 millioner år siden og regnes som en av menneskehetens felles aner. I 1979 fant man en 165 fot lang rekke av fotavtrykk etter en av de tidligste hominidene i Kibish-regionen av Tanzania.
Disse to oppdagelsene markerte Nordøst-Afrika som menneskehetens udiskutable fødested.
De fleste evolusjonsforskere mener også at det moderne mennesket migrerte til resten av verden for ca. 60 000 år siden.
Befolkningen i Afrika har vokst kraftig, fra 220 millioner i 1950 til en milliard i 2009 – og utgjør nå, som tidligere nevnt, nesten 16 prosent av verdens befolkning.
Dermed er det ingen overraskelse at det blant den innfødte befolkningen i Afrika finnes større fysisk variasjon enn på noe annet kontinent i hele verden!