trygt hjem Andre bekymringer kan være: Tenk om det ikke går bra eksamen? Tenk om kjæresten min går fra meg? Tenk om venninnen min reiser skole et annet sted, og jeg mister kontak-ten med henne? Faktum er at man kan bekymre seg for hva som helst.

Lykke og sorg

Forfatteren Arnulf Øverland skrev i 1929 et dikt om lykke og sorg som mange kjenner. Det heter ”Hustavle”. Diktet handler om å finne glede og lykke i de små tingene du gjør i hverdagen din. Og det kan vi jo klare alle sammen. For eksempel kan alle glede en annen. Tar du oppvasken uten å bli bedt om det, opplever du kanskje å litt lykkefølelse fordi du har gjort en god gjerning.

Noen sier at lykkefølelse bare oppleves i korte øyeblikk, kanskje bare et par sekunder. Andre tenker noe annet, det er mange som sier at de har vært lykke-lige i mesteparten av livet sitt. Lykke er nok avhengig av øyet som ser og hva vi tenker at lykke skal innebære. Hva er lykke for deg?