Kjærlighet til Gud og kvinner

Siden van Gogh helst ville leve som de han skulle misjonere for, valgte kirken å si ham opp fordi han “undergravde presteskapets verdighet”. dette tidspunktet dro van Gogh tilbake til foreldrene, som bodde i Etten. Det var mye uenighet mellom ham og faren dette tidspunktet. Theodorus var bekymret for sønnens mentale tilstand, og undersøkte om det var mulig å han innlagt mentalsykehuset i Geel.

Det var denne tiden at Vincent for alvor begynte å spire som kunstner. Han både tegnet og malte mange motiver fra bondelivet og gruvearbeid. fikk han også penger av broren sin Theo, som gjorde at han hadde råd til å kjøpe materialer.

oppfordring fra broren Theo, dro van Gogh til Brussel for å studere hos den nederlandske kunstneren Willem Roelofs. Roelofs overtalte ham til å forsøke å komme inn en kunstskole. I 1880 kom van Gogh inn Det kongelige kunstakademiet i Brussel. Her studerte han anatomi; læren om kroppen, modellering og perspektiv.

Stjernenatt, 1889