Wergeland og 17. mai
Henrik Wergelands navn har sterke bånd til grunnlovsdagen 17. mai på mange måter. Han ble født i Kristiansand, men senere flyttet familien til Eidsvoll der faren hans fikk jobb som prest. Moren hans het Alette Dorothea. Faren, Nicolai Wergeland, var en av de 112 utvalgte mennene i Riksforsamlingen, som er navnet på den gruppen som vedtok Grunnloven på Eidsvoll i 1814.
Grunnloven ble vedtatt i et hus på Eidsvoll der det bodde en familie ved navn Anker. Carsten Tank Anker drev et jernverk og huset tilhørte jernverket. Mange år senere foreslo Henrik Wergeland at den norske staten skulle eie Eidsvollbygningen. Dette forslaget ble vedtatt, og i dag er dette huset et museum.
Men det er enda mer som binder Henrik Wergeland til 17. mai. Han blir kalt en nasjonaldikter, og han har også skrevet en sang som vi ofte synger på 17. mai.