Bichon havanaisens historie
Bichon havanais som vi kjenner den i dag, kommer fra Cuba. Hvor bichon-familien egentlig kommer fra er det ingen som vet, men man tror at havanaisen kommer fra den utdødde hunderasen «blanquito de la Habana», som betyr «liten hund fra Havana».
Man har bevis for at disse hundene ble tatt med til Cuba ombord på skip fra Tenerife som seilte ut for å handle eller ta med seg folk til koloniene i Amerika. Hunderasen ble god venn med de spanske kolonistene på Cuba, og var godt likt av de rike. Den blir i dag sett på som en nasjonalhund på Cuba.
Bichon havanais elsker å bli kost med, og med den silkemyke pelsen ble den veldig populær hos de adelige på 1800-tallet. Europeerne som besøkte Cuba forelsket seg i de små hundene, og tok med seg flere tilbake til Europa. Det ble populært å avle frem bichon havanais også i Europa fra midten av 1800-tallet, og mange berømte og ivrige eiere hjalp til å gjøre hunderasen enda mer populær.
Etterhvert ble havanaisen imidlertid mindre populær, og rasen ble mer og mer sjelden, til og med i hjemlandet Cuba. Etter at flere cubanske familier rømte til USA etter revolusjonen på Cuba, med hundene sine med på lasset, begynte rasen å bli populær på nytt.
Det sies at det var bare elleve hunder som kom til fastlandet i løpet av denne tiden, og disse elleve startet en ny bølge med bichon