Oslos første separatutstilling
I 1889 døde faren, og da reiste Edvard til Frankrike. I de neste tjue årene bodde han i utlandet; i Paris, Nice og Berlin.
Men først holdt han en stor separatutstilling i Norge. Det var den første som noen gang var blitt arrangert i Kristiania! Separat betyr alene, og han stilte ut 63 malerier og 46 tegninger i Studentersamfundet.
Deretter flyttet han som 26-åring til en forstad i Paris, og traff mange norske og utenlandske kunstnere som bodde i byen. Én av dem var Gustav Vigeland. Somrene tilbrakte han i Åsgårdstrand.
Munchs kriser
Én ting var at maleriene hans vakte negative reaksjoner. En utstilling han holdt da han var 30 år, ble kalt en skandale da den ble vist i København. Senere ble skandaleutstillingen vist i flere tyske byer.
Men det skjedde andre ting i Munchs liv, som dramatiske kjærlighetsforhold. Han giftet seg aldri, men hadde et dramatisk kjærlighetsforhold til Tulla Larsen. I Forbindelse med bruddet med henne, fikk han en skuddskade i venstre hånd. Hvordan det skjedde, har det gått mange historier om. Munch skal selv ha snakket om skyteepisoden flere ganger i årenes løp.
Bruddet med Tulla Larsen skal ha skjedd i Åsgårdstrand, men ellers var dette et sted han reiste til for å komme seg når han følte seg utslitt. Han kjøpte en fiskerhytte her, med en stor hage vendt ned mot sjøen. Mange av bildene hans er malt der, som ”Pikene på broen”, ”Stemmen» og «Sjalusi”. Huset i Åsgårdstrand er i dag et Munch-museum.