Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci levde fra 1452 til 1519. Han malte verdens mest berømte bilde, «Mona Lisa», men var også en oppfinner og vitenskapsmann, som mange hundre år foran sin tid.

Han tegnet ting som ingen klarte å lage før flere hundre år etter at han døde. Han tegnet fly og stridsvogner og regnemaskiner. Han var et geni! hvorfor snakker vi om Leonardo da Vinci i denne boken om fysikk? Det er fordi det var han som oppdaget friksjon! Fordi han studerte vitenskap, forsto han hva friksjon var.

Friksjon og energi

Vi hørte tidligere at friksjon er en kraft og at den får ting til å redusere farten sin. Når du setter en gjenstand toppen av en annen og gir den et puff den begynner å bevege seg, vil den etter hvert stoppe. Hvis du trekker en ball til toppen av en sklie, vil den rulle fort ned. Men etter at den har truffet bakken, vil den begynne å rulle saktere. Dette er forårsaket av friksjonen mellom ballen og bakken. Når ballen setter ned farten, betyr det at den mister energi. friksjon forårsaker at ballen går saktere og mister energi. Hvor blir det av denne energien? Energi forsvinner ikke. Energi stopper ikke: den bare gjøres om til en annen type energi. Kinetisk energi er energi i bevegelse, som når ballen ruller. Kinetisk energi blir gjort om til varmeenergi. Dette er det samme som eksempelet fra når det er kaldt ute. Hvorfor gnir du hendene sammen? Fordi de er kalde og du vil varme dem opp. Når du gnir hendene sammen, lager du friksjon. Og dette produserer