Mahatma Gandhis død

«Når jeg fortviler, minner jeg meg at sannheten og kjærligheten alltid har seiret i historien. Det har vært tyranner og mordere, og en stund kan de virke uovervin-nelige, men de faller alltid til slutt. Tenk det: alltid.»

Mahatma Gandhi

20. januar 1948 samlet sju radikale hinduer seg i Delhi. En av dem var Nathuram Godse. De klarte å adgang til Birla House, hvor Gandhi skulle være hovedtaler. Madanla Pahwa, en av radikalerne, kom seg opp podiet, hvor han fikk plantet en bombe. Planen var å detonere bomben mens Gandhi talte, noe som ville skape kaos blant de fremmøtte. I kaoset skulle to andre i gruppen, Digambar Bagde og Shankar Kistayya, gripe sjansen og skyte Gandhi. Bomben gikk av for tidlig, og Madanla Pahwa ble arrestert, mens de andre i gruppen (inkludert Nathuram Godse) slapp unna. Madanla Pahwa ble avhørt og fortalte om planen til politiet, men de klarte ikke å finne Godse og de andre.

Godse og et annet medlem av gruppen, Narayan Apte, reiste til Pune via Bombay (også kjent som Mumbai). Der kjøpte de en Beretta-pistol.

30. januar 1948, vei til et bønnemøte i Birla House, ble Gandhi stoppet av Nathuram Godse.