i det kalde dypet. I likhet med blekksprut har sepiablekksprut en stor, lang kropp med tentakler rundt munnen. Som blekksprut kan sepiablekksprut også sprute «blekk» for å riste av seg rovdyr jakt.

Som fisken i vannet

Kulefisken også kjent som blåsefisken lever i varme tropiske vann langs kysten. Sammenlignet med andre dyrearter i havet er ikke kulefisken stor, den har en ganske uvanlig forsvarsmekanisme.

Hvis den føler seg truet, blåser kulefisken seg opp i størrelse veldig raskt. Når den gjør det, stikker den også ut masse lange pigger som dekker hele fisken. Disse piggene er vanligvis veldig giftige, men ikke alle kulefisker er giftige.

tross av giften finnes det enkelte dyr blant annet hai som kan spise kulefisk uten å ta skade av det. Noen kulefisk spises til og med av mennesker, og i Japan og Korea regnes den som en delikatesse. Bare kokker som har spesialtrening i å skjære opp og tilberede kulefisk, får lov til å gjøre det.

En kulefisk kan vokse opp til 60 cm i lengde og finnes i mange forskjellige farger. Den spiser godt som alt under havoverflaten, deriblant alger som vokser korallene, og de virvelløse dyrene som bor der. Større typer kulefisk spiser også skalldyr som reker, krabber og bløtdyr.