Etter som ryktene om denne utrolige mannen spredte seg, begynte herskerne å anse ham som en trussel. Folk sa han var en slags konge, så det ble lagt planer om å drepe ham. Han ble arrestert og stilt for retten en rekke ganger, men ingen kunne finne ham skyldig i noe. Til slutt ble han tatt med til den romerske guvernøren Pontius Pilatus, som dømte ham til døden uten tiltale.
Det må ha gjort utrolig vondt å bli naglet til korset, og Jesus skrek ut i smerte: «Min Gud, min Gud, hvorfor har du forlatt meg?» Smerten til tross, maktet han å hviske: «Tilgi dem, Far, for de vet ikke hva de gjør.»
Da Jesus endelig døde ble himmelen svart som blekk, og et jordskjelv fikk bakken til å riste. Det var en fryktelig og skremmende dag.
Liket til Jesus ble lagt i en hule. Men tre dager senere var liket borte.