Variasjoner i Kristendommen
Det er mye som er likt, men noen ting er ulikt også. I 1054 var det et brudd, et såkalt skisma, mellom kristne i vest og i øst. Splittelsen eksisterer fortsatt, med katolikker, protestanter og ortodokse i ulike kirker.
16. juli 1054, da ettermiddagsbønnen skulle starte, kom kardinal Humbert, som representerte pave Leo IX, inn i katedralen Hagia Sofia i Istanbul. Han marsjerte opp til høyalteret og ga fra seg et dokument som erklærte at patriarken av Konstantinopel, Mikael Kerularius, var ekskommunisert, altså kastet ut av det kristne fellesskapet. Deretter forlot han kirken og byen. En uke senere ekskommuniserte patriarken i høytidelige former kardinal Humbert.
Dette anses for å være starten på splittelsen, men det er mye mer komplisert enn som så. Leo IX ble kåret til pave i 1048, men Europa gjennomgikk store endringer på denne tiden.