Truet

Pollineringen biene gjør, er avgjørende for plan-ter, og ettersom de har utviklet seg sammen, har blomstene form for å gi plass til bier og biene har utviklet snabler som kan brukes i blomstene. Andre insekter pollinerer også, men det er biene som jobber hardest.

grunn av den store veksten i jordbruket, med utstrakt bruk av monokultur (som er dyrking av kun én plante over et stort område) har antallet og variasjonen planter biene har tilgang til i bestemte områder, blitt redusert. Dette har ført til at mange har dødd eller flyttet fra disse områdene. I tillegg til dette, brukes insektmidler i store mengder i jordbruk. Disse kjemikaliene velger ikke hvilke insekter som skal rammes, dette har også bidratt til å skade biebestanden gjennom mange år.

Det er mange miljøverngrupper som har satt i gang prosjekter for å bedre situasjonen, og myndigheter over hele verden har begynt å for-by de mest skadelige kjemikaliene. Men det er ikke nok. Folk som har hage oppfordres derfor til å plante blomster som biene liker, eller til og med la en del av hagen vokse vilt. Dette vil forhåpentligvis gjøre at bie-ne slår seg til i nærheten slik at de kan fortsette å formere seg.

hvis du kommer over en koloni med bier, er det ingen grunn til pa-nikk; biene stikker deg ikke hvis ikke du prøver å skade dem. Vær heller glad for at det er en sunn bestand der du bor og ta godt vare våre små summende venner!