Breiviks «Tempelriddere»
En annen virksomhet fra fantasiverdenen hans, var et nettverk. Det het «Knights Templar». Navnet stammer fra Tempelridderordenen, en katolsk klosterorden med militære funksjoner. «Tiltalte har videre forklart at Knights Templar er et nettverk av militante nasjonalister.»
I retten ble dette nettverket avfeiet som oppspinn. Breivik hadde skrevet et manifest som han hadde lagt ut på nettet, med ekstreme meninger. Han bygget på andres ekstreme ideer. Men det eksisterte ikke noen Tempelridderorden.
Å ha vanvittig høye tanker om seg selv, kan være tegn på psykisk sykdom. Man bør absolutt tenke at man er et flott menneske, har gode evner og kan nå langt. Men om man plutselig tror at man faktisk er en tempelridder, eller Jesus, så er det vanskelig å tro at personen er tilregnelig. Men i straffeloven betyr det noe annet enn i dagligtalen.